‘I cvrči, cvrči cvrčak na čvoru crne smrče…’ V. Nazor
Okreće vam se želudac i na samu pomisao o tome da jedete insekte za doručak? Nemojte odmah kliknuti X desno gore, biti ću kratka.
Trenutni način proizvodnje hrane nije održiv. Konvencionalan uzgoj troši neobnovljive izvore energije i zahtijeva puno vode, zemlje, energije, gnojiva i mehanizacije, a svakim danom nas ima sve više.
Prema nekim projekcijama do 2050. će na planetu živjeti 9.8 bilijuna ljudi.
Film The Gateway Bug nudi potencijalna rješenja za ovaj problem. Sve do unazad par godina insekti – konkretno cvrčci bili su uzgajani kao hrana za životinje (prvenstveno ribe i perad). Danas sve više pojedinaca razmišlja o tome kako ih uzgojiti kao hranu za ljude.

ALI ZAŠTO BI ITKO IKADA HTIO JESTI INSEKTE?
- trebaju jako malo vode
- mogu se hraniti ostacima hrane ili biomase koja je ispunila svoju prvotnu namjenu
- zahtijevaju jako malo prostora
- potrebno je manje od 2 mjeseca da dostignu optimalnu veličinu
- daju neusporedivo više proteina po metru kvadratnom u odnosu na stoku
- insekti su cjeloviti protein sa svim aminokiselinama i mnogim važnim nutrijentima
Razvoj novih tehnologija omogućuje stvaranje pametnih farmi u urbanom okruženju i umrežavanje lokalne zajednice kako bi se maksimalno iskoristio organski otpad koji nastaje. Zastrašujuće projekcije o budućnosti tjeraju nas da razmišljamo kreativno, izvan okvira i samo nametnutih ograničenja.
Iracionalni otpor koji smo godinama stvarali prema svemu što gmiže i leti, mogao bi biti velik izazov, ali zamislite svoje bube u obliku proteinskog praha, energetske pločice, brašna ili nekog nutritivno bogatog i ukusnog proizvoda.
Pravi problem s kojim se susrećemo jest nedostatak zakonske regulacije koja bi garantirala standard kvalitete, provjereno podrijetlo i transparentan uzgoj insekata za ljudsku prehranu.
Znam da ja svakako neću odustati dok ne skužim kako redovito imati insekte na tanjuru. Priče o okusima velikih mrava i debelih, mesnatih crva kao i prostor koji se otvara za eksperimente i kombinacije u kuhinji, ful mi golicaju maštu. Savjest će mi svakako biti čišća znajući da jedem nutritivan, a istovremeno održiv protein koji podržava izbalansirani mikrobiom u crijevima (hint: kitin). Triple win.
Btw, čini mi se da sam uzgojila crve brašnare u kuhinjskom ormariću, tko želi doći na večeru?
EDIT: Kako javlja Insektarij Europska agencija za sigurnost hrane dovršila je prvu procjenu nove hrane tj. prehrabenog proizvoda koji potječe od insekata. Zaključili su da dehidrirana larva crva brašnara ( Tenebrio molitor) nije štetna za ljudsku konzumaciju.